Антарктида - ключ към разкриване на изменението на климата

“На Антарктида работим за цялото човечество”, каза проф. д-р Христо Пимпирев, председател на Управителния съвет на Българския антарктически институт в рамките на дискусия в българския павилион на COP28 в Дубай.
 
Събитието на тема „Научни изследвания в района на Южните Шетландски острови – ключ към разкриване на изменението на климата в Западна Антарктида“, организирано от Министерство на околната среда и водите, бeше открито от министър Юлиян Попов.
 
Участниците във форума обсъдиха последните потвърдени научни наблюдения на Антарктическия полуостров, предизвикателствата, свързани с изменението на климата, пред които са изправени националните антарктически програми, и основните послания относно климатичните изменения във връзка с променящата се Антарктида.
 
Проф. Христо Пимпирев представи заедно с проф. Антонио Кесада, ръководител на испанската национална Антарктична програма и председател на Съвета на мениджърите на националните антарктически програми, доц. Гонсало Виейра, координатор на португалската полярна програма и вицепрезидент на Международната пермафрост асоциация и Драгомир Матеев от Българския антарктически институт и отговарящ за комуникациите в Съвета на мениджърите на националните антарктически програми, резултати от изследванията на климата на Южните Шетландски острови.
Ситуацията на Антарктида е тревожна, каза проф. Антонио Кесада. Южните Шетландски острови са най-уязвимата зона на Антарктида, там виждаме всяка година изменения, идентифицираме кои се дължат на климатичните промени.
 
В дискусията онлайн се включи и капитанът на българския кораб НИК421 кап. II ранг Николай Данаилов. Плавателният съд е на второто си пътуване към Антарктида. Той съобщи, че българският научно-изследователски кораб „Св. св .Кирил и Методий“ в момента се намира край бреговете на Бразилия на път към Мар дел Плата, Аржентина.
 
Доц. Гонсало Вийера обясни на аудиторията защо е важно изследването на пермафроста – вечната замръзналост. В нея не протичат никакви химични процеси. Поради повишението на температурите повърхността също се затопля и на Антарктида виждаме промените, които настъпват при топене на вечната замръзналост, каза той.
 
Драгомир Матеев изтъкна значението на разпространяването на познанието и научните резултати от антарктическите изследвания, както и необходимостта да се работи за образованието.