Възстановяването на Черно море обсъдиха министри, учени и представители на международни организации в българския павилион на COP28

Влиянието на климатичните промени върху спецификата на Черно море обсъдиха учени и представители на международни организации на дискусия, организирана от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в българския павилион на КОП28 в Дубай.

Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов откри работата на кръглата маса, събрала Зарица Динкова - министър на туризма, Ивелина Василева - бивш министър на околната среда, представител на мисията на ЕС „Възстановяване на нашите океани и води“, Ирина Макаренко - служител по мониторинг и оценка на замърсяването в Постоянния секретариат на Черноморската комисия, акад. Юлиан Ревалски - председател на Българската академия на науките (БАН), проф. Мирослав Цветков от Висшето военноморско училище във Варна и доц. д-р Николай Вълчев, директор на Института по океанология на БАН, който се включи онлайн.

Черно море е едно от моретата, съхранило богата археологична история, но 90 на сто от него е мъртво, каза министър Юлиян Попов и посочи, че това е едно от най-големите научни предизвикателства. Министър Попов подчерта, че Черно море ще е един от фокусите в инициативата за зелено възстановяване на Украйна, сред чиито инициатори е България.

Министърът на туризма Зарица Динкова изтъкна доброто партньорство с министър Юлиян Попов още от COP27. Тя изказа мнение, че туризмът е екоинтензивна дейност, а България има огромен потенциал да се наложи като устойчива туристическа  дестинация. Според нея управляващите имат нужда от научната оценка за чистотата на водите и допълни, че водите на Черно море никога не са били така чисти. Имаме над 20 плажа със син флаг, но има много какво да се направи срещу замърсяване с пластмаси, трябва да обучим и туристите, и хората в бранша, каза тя.

Акад. Юлиан Ревалски представи дейността на Българската академия на науките, и по-специално работата на два от общо 42 института върху изследването на Черно море. Институтът по океанология и Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания проучват въздействието на климатичните промени върху състоянието на морето. Те са ангажирани да извършват наблюдения по мониторинга на Черно море и консервацията на морските екосистеми в НАТУРА съгласно европейските директиви.

 Акад. Ревалски приветства министър Юлиян Попов за това, че е привърженик на практиката да получава научни съвети, когато трябва да се вземат важни политически решения и че насърчава и колегите си в Министерски съвет да търсят мнението на учените в своята дейност.

Черно море е европейско море, подчерта Ивелина Василева. То е богато на историческо и културно наследство, в него се вливат десет реки. Но то е изложено и на климатичните промени, в резултат на което се повишава морското равнище, има ерозия, замърсяване от химически вещества, микропластмаси, шум. Тя посочи възможностите да се използват различни международни инструменти за спасяването на Черно море – българската законодателна рамка, европейската мисия „Да възстановим нашитe морета и води“, обединения на национално и регионално ниво, програмата на ЕС „Хоризонт Европа“, европейски инвестиционни инструменти, които заедно дават достъп до 500 млн. евро за подобряване на състоянието на моретата и водите в Европа.